1. خانه
  2. دکوراسیون پذیرایی
home decoration

دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی یکی از مهمترین فضا های مهم در خانه می باشد ، میشود گفت پرتردد ترین مکانی می باشد که اعضای خانواده برای استراحت کردن و صحبت کردن از آن استفاده می کنند. اگر بخواهیم به صورت کلی به این بخش از زمان قدیم تا اکنون نگاه بکنیم اتاق نشیمن یا پذیرایی مکانی بوده است که در زمان حضور مهمان برای پذیرایی، گپ و گفت برای مهمان استفاده می شد. اما امروزه این بخش از خانه مانند سایر بخش ها جزوی از تمام خانه شده است تنها دلیل این موضوع نیز کوچک شدن ابعاد خانه ها می باشد و این قسمت از خانه تبدیل به محلی برای دیدن تلویزیون، استراحت کردن و … تبدیل شده است .از این رو بایستی توجه بسیار خاصی در طراحی دکوراسیون داخلی این قسمت از خانه داشت. طرح ها و سبک های مختلفی مثل مینیمال، نئوکلاسیک، کلاسیک، مدیترانه ای و …. را می توان برای این محیط در نظر داشت . درادامه مطلب با کارشناسان آیین کابینت همراه باشید.

ترفند های و نکات در انتخاب دکوراسیون پذیرایی

ابتدا می بایست طول و عرض اتاق نشیمن یا پذیرایی را در نظر بگیریم . بعد از اندازه گیری شکل هندسی اتاق را نیز در نظر می گیریم. دومین نکته این است بدانیم کدام یک از قسمت های خانه بر اتاق نشیمن تاثیر گزار می باشد عواملی مثل پنجره، درب، شومینه، شوفاژ، بخاری، کولر و …. .
یکی دیگر از نکات بسیار مهم که می بایست در نظر داشته باشید این است که طراحی خودتان را در یک کاغذ ترسیم کنید. میتوانید تمامی قسمت هایی که  در اتاق نشیمن خود دارید را در نظر بگیرید و برای خود ترسیم کنید. اگر می خواهید کمی حرفه ای تر به این ماجرا نگاه کنیم می بایست ابتدا به یک طراح تریدی مکس مراجعه کنیم و طراحی که در نظر گرفتیم برای آن شخص توضیح دهیم . میتوانیم به راحتی ترسیمی که در ذهن خود داریم را در نما ها و شکل های مختلف ببنید و تصمیم خود را در مورد طراحی که  کرده اید ، بگیرد.
یکی دیگر از مواردی که باید توجه داشت این است که بزرگ ترین وسیله در خانه ، در نظر بگیریم و بعد از آن به چیدمان و مابقی وسایل فکر کنیم.

انتخاب محیط آرام و ساده برای دکوراسیون اتاق پذیرایی

مهمترین دلیلی که میایست در طراحی این اتاق در نظر بگیریم آرامش و سادگی میباشد. تا وسایل مورد استفاده در این مکان حس راحتی و آرامش را به شما عزیزان انتقال دهد تا بتوانید با ایجاد یک فضای گرم از دورهمی و مهمانی خود لذت ببرید.

بهتر است در دکوارسیون اتاق نشیمن از چه رنگی های استفاده کنیم؟

بهترین رنگ ها مورد استفاده در این اتاق ها رنگ های خنثی مثل سفید، مشکی، طوسی و … می باشد که میتوانید برای رنگ دیوار، کف و مبل ها استفاده کنید تا زیبایی دو چندانی به خانه شما بدهد.

چگونگی رسیدن به بهترین طراحی اتاق پذیرای یا نشمین چیست؟

زمانی اسم طراحی و یا چیدمان خانه به ذهن ما میرسید اولین کلماتی که در ذهن ما میگذرد انتخاب مبل، فرش، تابلو، نوپردازی، دکور و … می باشد. اما بهتر است طبق صحبت هایی که  در بالا انجام دادیم اول یک طراحی پیش فرض با رنگ مناسب در ذهنمان انجام دهیم  و پس از آن به دنبال خرید وسایل خانه برویم.
توجه داشته باشید برای انتخاب هر بخش می بایست دکوراسیون داخلی خانه را نیز در نظر بگیرید.

انتخاب رنگ دیوار در دکوراسیون پذیرایی

در انتخاب رنگ نیازی نیست حتما از رنگ های سفید یا کرم برای بزرگتر نشان دادن محیط استفاده کنیم بهتر است به رنگی هایی که به خانه روح و طراوات بیشتری می دهد استفاده کنیم مثل رنگ های سبز، صورتی، یاسی، طیف های رنگی پتینه و … مورد استفاده قرار دهیم.
انتخاب نقطه کانونی در دکوراسیون پذیرایی یکی از مهمترین نکاتی هست که می بایست در اتاق پذیرایی یانشمین در نظر گرفت ، انتخاب شومینه، لوستر، تلویزیون، فرش و … به عنوان یک المان در نقطه کانونی می باشد. تا بتوانیم مابقی وسایل ها را با توجه به آن المان در کنار یکدیگر قرار دهیم..

انتخاب فرش در دکوراسیون پذیرایی

دراین انتخاب باید به چند نکته توجه کنیم . اولین نکته این می باشد که فرش نقطه کانونی ما در در طراحی دکوراسیون ما هست یا خیر ؟ اگر نبود بهتر از رنگ های معمولی و خنثی در فرش استفاده کنیم. حالا اگر فرش را در المان کانونی قرار دهیم بایستی فرش در دکور ما کاملا جذابیت ایجاد کند و بهتر است با مابقی وسایلی که انتخاب  میکنیم کاملا متفاوت باشد تا جلب توجه کند. بهتراست  فرشی که استفاده می کنیم بین  ۱۵ الی ۵۰ سانتی متر فاصله از اطراف داشته باشد و مبل ها را به شکلی بر روی فرش قراردهید که  پایه جلویی از فرش فاصله داشته باشد. البته این موضوع را  باید در نظر داشت که کف خانه از چه متریالی ساخته شده ، کف پوش، پارکت، موکت و ….. که باز هم می توانید انتخاب های دیگری نیز داشته باشید.

انتخاب مبل مناسب در دکوراسیون پذیرایی

در دکوراسیون پذیرایی طبق طراحی که دارید از مبل های مختلف استفاده کنید ،  از انواع این مبل ها میتوان به سبک های سلطنتی، کلاسیک، راحتی اشاره کرد که طبق طراحی که دارید میتوانید مورد استفاده قرار دهید. اگر انتخاب شما مبل هایی از جنس چوب می باشد بایستی حواسمان کاملا به مراقبت و نگهداری این نوع مبلها باشد ، هر چند وقت یکبار باید از واکس چوب(روغن مایع و پارفین نیز می باشد استفاده کرد)  برای قسمت های چوبی استفاده کرد.(بهتر است مبلمان خانه حداقل ماهی یک بار با استفاده از شامپو فرش بشوئیم) .
در هنگام چیدمان مبل ها باید بگونه ای در کنار هم قرار دهیم که به هیچ وجه رفت و آمد ما را دچار مشکل نکند. یک نظم و هماهنگی در کنار یکدیگرداشته باشند.
اگر  مبل را ما نقطه کانونی قرار دهیم حتما نیاز نیست تمامی مبل ها متفاوت باشد و دارای زرق و برق باشند. یکی از مبل ها حالا ۲ الی ۳ نفره  برای ایجاد یک نقطه کانونی کافیست.
توجه به رنگ و تناسب با مبلمان را هم فراموش نکنید.

نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون پذیرایی

یکی دیگر از عواملی که در دکوراسیون پذیرایی می توانیم مورد استفاده قرار دهیم نورپردازی می باشد. استفاده از از نور باعث می شود زیبایی تمامی وسایلی که در اطراف ما می باشد را دوچندان کند. استفاده از نور های سفید و زرد (همان سفید یخچالی و آفتابی) در کنار یکدیگر یک تناسب بسیار زیبا در خانه به شما می دهد. استفاده از نور های مخفی ، هالوژن ها و لوستر در طرح ها و  مدل های مختلف می تواند به زیبایی منزل شما کمک چندین  برابر کند . البته این را هم بگویم که میتوانیم از لوستر به عنوان یک المان کانونی استفاده کنیم و زیبایی محیط اطراف خودمان را دو چندان کنیم .

افزودن گل و گیاه به دکوراسیون سالن پذیرایی

دیگر عاملی که میتواند  با استفاده از آن در جزئیات زیبایی برای محیط خود داشته باشید استفاده از گل و گیاه می باشد. می توانید با استفاده از گیاه های مختلف انرژی مثبت طبیعی را برای نشاط و طراوت  در محیط طراحی خود داشته باشد. استفاده از رنگ های مختلف گیاه ها و داشتن همخوانی با دکوراسیون ما میتواند زیبایی بی نهایتی به طراحی شما بدهد.

استفاده از کنسول و کتابخانه

اگر در محیطی که طراحی کردید فضای خالی دارید می توانید در این فضا از کنسول و کتابخانه استفاده کنید. البته این موضوع را باید گفت که کنسول و کتابخانه دو عامل جداگانه می باشد که میتوانید استفاده کنید.